O Wytwórni

2013-03-07 13:28:50

 

Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi – największa wytwórnia filmowa w Polsce po II wojnie światowej, kolebka kinematografii polskiej.

 

Powstała początkowo w Lublinie jako Czołówka Filmowa Wojska Polskiego. W okresie 1945-1998 działała w Łodzi, specjalizując się w produkcji filmów fabularnych. W grudniu 1945 r. rozpoczęto tu zdjęcia do filmu Zakazane piosenki (1946), jednak pierwszym zrealizowanym obrazem był film krótkometrażowy Wieczór wigilijny (1945). W 1953 r. powstał pierwszy polski film barwny Przygoda na Mariensztacie.


W łódzkiej wytwórni powstało kilkaset polskich filmów. Na potrzeby ich produkcji służyły atelier i laboratoria, dokonywano tu także m.in. udźwiękowienia i opracowania dźwięku poszczególnych tytułów.


W latach dziewięćdziesiątych WFF w Łodzi przeszła głęboki kryzys, którego skutkiem był upadek potęgi wytwórni i sprywatyzowanie znacznej części majątku. Wytwórnia przekształcona została w Łódzkie Centrum Filmowe, niewielką firmę zajmującą się obsługą produkcji filmowej.


Obecnie w miejscu dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych swoją siedzibę mają firmy oraz instytucje, które kontynuują tradycję filmową adresu Łąkowa 29. Należą do nich:
 

  • TOYA - jeden z największych operatorów sieci kablowej w Polsce z udziałem kapitału polskiego,
  • TOYA Studios - studio postprodukcji dźwiękowej
  • Klub Muzyczny "Wytwórnia"
  • Opus Film - producent filmów i reklam,
  • Łódzkie Centrum Filmowe - największe w Polsce zbiory kostiumów i rekwizytów,
  • Oddział Filmoteki Narodowej - zbiór negatywów polskich filmów.


Obecnie na miejscu części starego budynku Wytwórni, powstaje czterogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton, kontynuujący również historię WFF. Filmowy charakter ma podkreślać wkomponowanie interpretacji kadru w elewację budynku oraz uruchomienie w hotelu nowoczesnego kina.