Łąkowa 29 dziś
Główną siedzibą Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi był kompleks budynków przy ulicy Łąkowej 29. Dziś pod tym adresem mieszczą się firmy związane z filmem, kulturą i nowymi technologiami. W dawnych halach produkcyjnych kwitnie nowe życie, jednak pamięć o WFF i wszystkich, którzy ją tworzyli, jest ważnym elementem codzienności.
NAJWIĘKSZY POMNIK POLSKIEGO FILMU
Budynek hotelu i biurowca przy Łąkowej 29 obdarzony został absolutnie unikatową elewacją – wpisano w nią kadr pierwszego powojennego filmu polskiego “Zakazane piosenki”, powstałego w WFF. Ten gest podkreśla wagę historii miejsca, w którym tworzyła się historia polskiego filmu, a elewacja wkracza w tkankę miasta, stając się największym pomnikiem polskiej kinematografii.
Centrum Kongresowe Biznes HUB
Unikatowe Centrum Kongresowe BiznesHUB (BHCC) to ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni konferencyjno-wystawienniczych, oraz 200 pokoi hotelowych w czterogwiazdkowym standardzie marki DoubleTree by Hilton. Położony w centrum Łodzi, w pobliżu skrzyżowania głównych autostrad, oferuje doskonały dojazd z każdego miejsca w kraju. Na terenie całego Centrum można korzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego internetu o przepustowości 50 Mb/s. Do dyspozycji organizatorów i gości jest, wyposażone w nowoczesny sprzęt, kino 3D.
DoubleTree by Hilton Łódź
Pierwszy w Polsce hotel DoubleTree by Hilton. Dwieście nowocześnie wyposażonych pokoi, restauracja Four Colors, Golden Bar oraz centrum SPA z basenem na ostatnim, dziesiątym piętrze, z którego goście mogą podziwiać panoramę miasta oraz najwyższe standardy jakości obsługi sprawiają, że jest to idealne miejsce odpoczynku zarówno dla zmęczonych podróżą służbową gości biznesowych, jak i uczestników konferencji.
Grupa TOYA
TOYA – największy w Polsce operator kablowy z udziałem kapitału polskiego i lider technologiczny swojej branży, a zarazem przedsiębiorca ściśle związany z tkanką miasta, wywierający wpływ na jego rozwój, na życie kulturalne mieszkańców, poruszający ważne tematy, budzący do życia i aktywujący społeczności.
Rewitalizując i rozbudowując kompleks budynków przy Łąkowej 29 dowodzi wysokiej świadomości swojej odpowiedzialności za zachowywanie pamięci o ważnych miejscach i wydarzeniach w historii Łodzi oraz pokazuje, jak dbając o dawne, budować nowe i wartościowe obiekty – nie tylko architektoniczne, ale i miastotwórcze.
TOYA Studios
TOYA STUDIOS – jedyny taki budynek w Europie.
Pałac Dźwięku to legendarny i unikatowy w skali europejskiej budynek, w całości zaprojektowany z myślą o dźwięku w filmie. Znajdują się tu studia postprodukcji filmowej – z licencją THX i Dolby Premium, pokoje lektorskie z reżyserkami, studio muzyczne ze zmienną akustyką oraz komory: bezechowa i pogłosowa. To tu udźwiękawia się ponad połowę wszystkich polskich filmów, aktorzy odczytują swoje dubbingowe role, a lektorzy nagrywają komentarze i narracje w wersji polskiej.
ŁÓDZKIE CENTRUM FILMOWE
Łódzkie Centrum Filmowe posiada zbiory kostiumów i rekwizytów liczące ponad 300 tys. sztuk. Centrum może poszczycić się również największą, liczącą prawie 2 tys. egzemplarzy, kolekcją broni palnej. Jest to zbiór unikatowy, zawierający ponad 100 rodzajów różnego typu karabinów maszynowych, moździerzy, pistoletów, rewolwerów, strzelb. Firma w dalszym ciągu świadczy liczne usługi na rzecz podmiotów z branży nie tylko filmowej, ale również instytucji nie filmowych jak muzea, galerie oraz osób prywatnych. Zbiory były wykorzystywane do takich produkcji jak filmy „Katyń”, „Czas Honoru” „Joanna”, „Wenecja”. W hali zdjęciowej ŁCF zrealizowano zdjęcia do oscarowego filmu „Piotruś i Wilk”, oraz zdjęcia trójwymiarowe do "Chopin – Latająca Maszyna".
FILMOTEKA NARODOWA
Łódzki oddział FN mieści się w budynku byłego Wydziału Obróbki Taśmy WFF. Archiwizowane są tu bogate zbiory materiałów filmowych - optycznych (negatywowych i pozytywowych) oraz magnetycznych (dźwiękowych) - do polskich filmów wyprodukowanych w latach 1945 – 1989. Zanjduje się tu ponad 90 tysięcy pudeł z negatywami obrazu i tonu, kopiami wzorcowymi, dźwiękowymi taśmami magnetycznymi z muzyką, dialogami i efektami, materiałami wyjściowymi i bezpieczeństwa do ponad 3.500 tytułów polskich filmów... Wśród nich są oczywiście Krzyżacy, Popiół i diament, Faraon, Potop, Czterej pancerni i pies, Stawka większa niż życie i wiele wiele innych.
Wytwórnia
Niegdyś powstawały tu filmy, dziś odbywają się najlepsze imprezy kulturalne w mieście. Wytwórnia to hale koncertowe, galeria, kawiarnia i teatr w jednym miejscu – blisko 100 imprez rocznie. W 2012 roku rozpoczęła działalność fundacja Wytwórnia. Jej głównym celem jest współtworzenie życia kulturalnego Łodzi i regionu.
Opus Film
Opus jest niezależną firmą producencką, specjalizującą się w produkcji filmów, programów TV i reklam. Zajmuje się kompleksową obsługą, począwszy od szczegółowego rozpisania budżetu i pre-produkcji, przez wyszukiwanie lokalizacji, castingi i plan zdjęciowy, aż po postprodukcję. W 2001 roku studio stało się właścicielem części dawnej WFF, którą rozbudowało i unowocześniło.