O nas

2013-02-15 17:36:24


Łąkowa 29 – projekt złożony ze wspomnień
Łąkowa 29 w Łodzi to adres dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, a dziś miejsce nowych przedsięwzięć, inicjatyw i biznesów. Jednak magia dawnej WFF wciąż działa, a projekt Łąkowa 29 podnosi jej wagę i przypomina – to tu kręciło się polskie kino!

O czym jest ta historia?
Spuścizną Wytwórni są nie tylko zachowane filmy, ale i pamięć ludzi i o ludziach, którzy tu żyli lub bywali – historie, anegdoty, legendy, które dziś, zgromadzone w zdjęciach, wywiadach i opowieściach mówią nam o tym świecie więcej niż wszystkie encyklopedie i podręczniki. Projekt Łąkowa 29 zbiera “dane”, jakich nie było dotychczas w żadnej książce, żadnym dokumencie.

Dla historii WFF ważne są nie tylko duże wydarzenia, ale i drobne opowiastki – te, które oddają klimat czasów, mówią o tym, jak w Wytwórni żyło się na co dzień. Wielką wartość Wytwórni stanowili wszyscy jej pracownicy – panie z administracji, twórcy dekoracji, panowie z obsługi technicznej, pani Czesia z bufetu... – Łąkowa 29 oddaje im pokłon i zabiega o pokazanie światu każdej z tych niezwykle ważnych osób.

Ze wspomnień już zebranych powstał album “Fabryka Snów”. Teraz projekt gromadzi znawców i miłośników kina oraz tych, którzy mogą jeszcze opowiadać historię WFF, tworząc nową społeczność – zaangażowaną i rozwijającą się.

Zbieramy pamiątki związane z WFF, spisujemy opowieści, rozmawiamy z tymi, którzy byli częścią tej historii. Nie robimy tego sami – pamięć o łódzkiej WFF spoczywa przede wszystkim w mieszkańcach miasta, w szufladach i sercach jej dawnych pracowników oraz ich rodzin. To użytkownicy serwisu są jego największa siłą – ich wiedza i zaangażowanie

Włącz się
W serwisie możesz opisywać, oznaczać, komentować i dodawać materiały. Dziel się z nami swoją wiedzą – jeśli rozpoznajesz postacie na fotografiach, wiesz, z jakiego filmu pochodzą kadry – przyłącz się do tworzenia największego serwisu o polskiej kinematografii!

 


 

Projekt Łąkowa 29 jest realizowany dzięki wsparciu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.